Dünya Kupası Elemelerinde Hangi Takımlar Daha Avantajlı Konumda?

Dünya Kupası elemeler sonrası analiz

Futbol tutkunlarının hasretle beklediği Dünya Kupası şölenine bir yıldan az bir süre kaldı. 2018 yazı yapılacak olan futbolun en keyifli turnuvasına katılmak için eleme gruplarında ter döken takımlardan bazıları mutlu sona çok yaklaştı. En güçlü takımları bu kupaya gönderen Amerika ve Avrupa gruplarında tanıdık isimler sergiledikleri üstün performans ile bizleri şaşırtmadı.

DÜNYA KUPASI AMERİKA ELEMELERİ

Amerika elemelerinde Brezilya 36 puan gibi büyük farkla lider ve Dünya Kupasına gitmeyi garantiledi. Diğer takımlara baktığımızda 2. ile 8. arasında 5 puan fark olması, kimin doğrudan gideceği kimin play – off oynayacağı ve kimin yarış dışı kalacağı konusunda belirsizlik oluşturuyor.

Brezilya gibi her Dünya Kupasında boy gösteren bir başka dev Arjantin 23 puanla 5. sırada. Deplasmanlarda büyük hayal kırıklıkları yaşayan Arjantin’in kalan 3 maçının 2’sinin evinde olması kendileri için büyük avantaj.

Kolombiya, Şili, Uruguay ve Paraguay gibi bu turnuvaya alışık usta takımlar ise son 3 maçtaki performanslarına göre ilk 4’te yer alıp doğrudan Dünya Kupasına gitmenin hazzını yaşayacaklar.

DÜNYA KUPASI AVRUPA ELEMELERİ

Avrupa elemelerinde ise A grubunda yer alan Fransa ve İsveç zirvede yer alıyor. Ancak alttaki Hollanda ve Bulgaristan gibi rakipler kendilerine puan olarak yakın oldukları için son 2 maç her şeyi belirleyecek. Fransa diğerlerine göre güçlü kadrosuyla lider bitirmeye yakın görünüyor.

B grubunda yer alan İsviçre ve Portekiz zirvede yalnız kaldı. Aralarında geçen lider olup direk turnuvaya gitme rekabetinde son sözü kalan maçlar söyleyecek.

C grubunda lider Almanya 8’de 8 yaparak rakiplerine 2.’likle yetinin mesajı veriyor. Dünya kupasının her sene favorilerinden olmayı başaran Almanya’nın en yakın takipçisi Kuzey İrlanda’da oldukça farkı açmış ve 2.’liği garantilemiş görünüyor.

D grubunun lideri Sırbistan elemelerin en dikkat çeken takımı olmayı başardı. Galler, Avusturya ve İrlanda gibi güçlü takımlardan çok daha üst düzey performans göstererek lider bitirmeye çok yaklaştılar.

E grubunda Polonya, Karadağ ve Danimarka oldukça büyük çekişme içinde. Lider Polonya oynadığı muhteşem futbolla Dünya Kupasına direk katılmayı hak edenlerden.

F grubunda ise İngiltere bitime iki maç kala en yakın rakibi Slovakya ile oynadığı maçta kazanarak puan farkını 5’e çıkarıp büyük nefes aldı.

En zor grupların başında gelen G grubunda İspanya, İtalya’nın 3 puan önünde liderliğini korudu.

H grubunda Belçika 2 maç kala en yakın rakibi Bosna – Hersek’e 8 puan fark attı. Böylelikle Dünya Kupası vizesini erkenden alan tek takım oldular. Bosna – Hersek, Yunanistan ile büyük çekişme halinde.

I grubunda ise son maçlarda kazanmayı başaran Türkiye ve İzlanda geçen hafta oynanan maçlarda gelen mağlubiyetleri telafi ettiler ve durumları iyice karışık hale getirdiler.

Öne çıkan takımların başında Belçika, Fransa, Almanya, Sırbistan, İsviçre, İngiltere ve Polonya geliyor. Büyük aksilik yaşamazlarsa İspanya mutlu sona yakın görünüyor.