Galatasaray SK

Latest soccer data here. We're just retrieving data from the information source now.

 

Tarihçe

Türkiye’nin Avrupa’da kupa kazanan ilk ve tek futbol takımı Galatasaray, 1905 yılında Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından kurulan ilk Türk futbol takımıdır. Yasal kimliğini yeni çıkarılan Cemiyetler Kanunu ile 1912’de kazanan takım, bugün üçbinden fazla gola sahiptir. Türkiye Kupasını 14 kez alan takım, 2011’de yapılan anketlere gore Türklerin %35’i Galatasaraylıdır.

Antrenmanlarını Florya Metin Oktay tesislerinde yapan takım, maçlarını 1964-2010 arası Mecidiyeköydeki Ali Sami Yen Stadında oynamış, 2010-2011 sezonunda UEFA standartlarına uygun Türk Telekom Arena Stadyumuna taşınmıştır.

Dünya sıralamasında birinci sıraya yükselen ilk ve tek Türk futbol takımı olan Galatasaray, ayrıca UEFA kupasını kazanan ilk ve tek Türk futbol takımıdır (2000). Aynı yıl Real Madrid’i yenerek Süper Kupayı da kazanan takım, UEFA’da hiç yenilgi almadan kupaya ulaşan tek takımdır. Ayrıca Avrupa Kupalarında en çok gol atan Türk takımıdır.

2000li yılların başlarında Galatasaraylı olmak bir keyifken, markalaşma ile uğraşmak ve gelen transfer oyuncuların sorunları yüzünden Galatasaray performans problemleri ve ruh yoksunluğu yaşamaya başlamıştır. 2011-2012 sezonu öncesi yeni bir yapılanmaya giden takım başkanlığa Ünal Aysal’ı getirmiş; Ünal Aysal da hemen takımın efsane futbolcusu, kaptanı ve teknik direktörü Fatih Terim’i takımın başına getirmiştir.

2013-1014 sezonunda Fatih Terim’e Türk Milli Takımından teklif gelmiş ve bu teklifle Fatih Terim bir sure iki takımı da çalıştırmıştır. Ancak sezon ortasında bu düzen değiştirilmiş, Terim’in yerine Roberto Mancini getirilmiştir.  Aynı sezonun ikinci yarısında ilk defa düzenlenen Turkish Airlines Antalya Kupasını Galatasaray eve götürmüştür. 

* Son Güncelleme 20 Mayıs 2014