2017’de Serie A

2017'de Serie A

Yavaş yavaş eski popülerliğine yaklaşan İtalya Serie A’da koca bir yılı Napoli, Juventus, Inter ve Roma’nın muhteşem bir şampiyonluk mücadelesiyle beraber bırakıyoruz.

Uzun zamandır böylesine büyük bir rekabetin görülmediği Serie A’da mutlu sona ulaşacak takım 2018 mayıs sonu belli olacak. 2017’nin şampiyonu Juventus bu sezon ezeli rakiplerinin çok daha iyi durumda olduğunu biliyor ve 2018’de de şampiyonluğa ulaşmanın her zamankinden daha değerli olacağını iyi biliyor.

Napoli ise artık Juventus’un elinden bu ambargoyu ne olursa olsun almak istiyor. Şu anda liderler ama Juventus sadece 1 puan gerilerinde. Yani her şey pamuk ipliğine bağlı.

Ayrıca bu sezon önceki kötü sezonları unutmuş ve iyi bir sezon geçiren başka bir İtalyan devi daha var. Son haftalarda aldığı puan kayıplarıyla liderlikten 3.’lüğe gerileyen Inter, halen şampiyonluğun en büyük adaylarından. 4. sırada yer alan Roma takımı da aynı şekilde küçük kayıplarla şampiyonluk yolunda önemli avantajlar kaybetti ama Inter gibi onlarda şampiyonlukta iddialılar.

Bu dev 4’lünün ilk iki sırasını alacak takımlar direk Şampiyonlar Ligi’nde olacak. Bu nedenle 2. olmak şampiyon olmak kadar önemli. Juventus ve Napoli’nin yanı sıra Inter ve Roma’da bu dev yarışta eşit şansa.

Özellikle bütün İtalya son haftalarda kötü sonuçlar alarak hayal kırıklığı yaratan Inter’in yeniden yükselişe geçip geçemeyeceğini merakla bekliyor. Çünkü Inter’in güçlü olduğu bir ligin seyir oranı ve değeri daha da artıyor.

Serie A’nın tanındık ve güçlü ekiplerinden Lazio bir türlü zirveye tutunamıyor ve her sezon olduğu gibi ligi 5. ya da 6. sırada tamamlıyorlar. Şu an 5. sıradalar ve son 6 hafta içinde bu hale geldiler. Oysa lige çok iyi başlamışlardı.

Ancak yeni yılda önlerinde daha çok maç var ve galibiyet serilerine devam etmeliler. Diğer bir dev Milan ise ezeli rakiplerinden çok uzaklara gitti. Oysa gene bir dünya transferle lige iddialı girmişlerdi.

Fakat ilk 5 haftadan sonra gene büyük bir düşüşe geçtiler ve 2017 yılı da onlara yaramadı. Onlarda 2018’de durumu düzeltmek için uğraşacaklar.